![]() |
Το Πόρτο Κατσίκι είναι μια από τις πιο φημισμένες παραλίες της Λευκάδας αλλά και της Ελλάδας. Βρίσκεται στο νότιο-δυτικό τμήμα του νησιού, με θέα το Ιόνιο Πέλαγος. Τα υπέροχα τυρκουάζ νερά της παραλίας αφήνουν ανεξίτηλες μνήμες σε κάθε επισκέπτη της. Ειδικά για εκείνους που πηγαίνουν οδικώς και κατεβαίνουν τα σκαλοπάτια προς την παραλία, αντικρύζουν ένα θέαμα μοναδικό. Να υπογραμμίσουμε ότι η οδική πρόσβαση δεν είναι ιδιαίτερα εύκολη, ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες, όπου ο αριθμός των επισκεπτών είναι πάρα πολύ μεγάλος και δημιουργείται συνωστισμός. Αν θα πάτε οδικώς στην παραλία, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι θα φτάσετε μέχρι την άκρη του απότομου βράχου, όπου και θα παρκάρετε και στη συνέχεια θα κατέβετε ένα μεγάλο αριθμό σκαλοπατιών μέχρι την παραλία. Κάτι που επίσης θα πρέπει να προσέξετε, ιδιαίτερα τις μέρες με έντονο κυματισμό, είναι το σημείο όπου ένας βράχος χωρίζει την παραλία σε δύο τμήματα και το κύμα μπορεί να σας πετάξει πάνω στο βράχο αν δεν συγχρονιστείτε την ώρα που τραβιέται το νερό. |
![]() |
|
![]() |
Θα ήταν φρόνιμο, πριν από κάθε εξόρμηση για μπάνιο (και ιδιαίτερα στις νησιωτικές περιοχές), να συμβουλεύεστε την κατεύθυνση και την ταχύτητα του ανέμου, για την καλύτερη επιλογή των παραλιών χωρίς κυματισμό. |
Πληροφορίες
Χαρακτηριστικά παραλίας | |||
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
0 m | ![]() |
0 |
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
Πρόσβαση | |||
|
![]() |
|
|
![]() |
![]() |
||
|
![]() |
||
Παροχές | |||
![]() |
![]() |
||
|
![]() |
|
|
|
![]() |
||
![]() |
![]() |
||
![]() |
|||
Χαρακτηριστικά περιοχής | |||
|
|
||
|
|
||
|
|
![]() |
|
|
![]() |
|
![]() |
|
Με την πάροδο του χρόνου οι παραλίες υφίστανται αλλαγές και οι παρεχόμενες πληροφορίες ενδέχεται να είναι ανακριβείς ή ασαφείς.Παρακαλείσθε λοιπόν, όπου και όταν τις διαπιστώνετε, να μας ενημερώνετε, για να βελτιώνουμε το επίπεδο και την ποιότητα των πληροφοριών. Σας ευχαριστούμε ! |
Google Publicity
(5,00) ![]() |